Skocz do zawartości
Maly7

1.3 51kW 16V Z13DT Termostat 1.3CDTI - wychładzanie silnika podczas jazdy

Rekomendowane odpowiedzi

no coz

masz swoja teorie

uszkodzony termostat

zapewne uszkodzony w pozycji otwartej

bo inaczej silnik by sie gotowal po kilku minutach

problem w tym ze uszkodzony termostat wogole by nie pozwolil na puszczenie cieplego powietrza

nawet po 5 minutach jazdy silnik moze osiagnie te 80 stopni (zegarowe)

ale cale cieplo bedzie zabieral do swojej pracy

nic nie pusci do kabiny

a spalanie wzrosnie nawet o 50 %

masz racje porownanie starych silnikow mercedesa i nowoczesnych diesli jest nie na miejscu

mam starego golfa z 1975 roku silnik z 1982 1,6D

stary nie do zajechania silnik ma juz przejechane z 500000 kmow

w nim ogrzewanie dziala bardzo szybko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no coz masz swoja teorie

To nie jest "moja" teoria!!!

Jeszcze raz odsyłam do artykułu: Termostat silnika - cała prawda. Artykuł jest krótki lektura nie zajmie dużo czasu :wink:

Ja tylko sygnalizuję że takie objawy daje termostat który wskutek zakamienienia czy może zmęczenia sprężyny nie do końca się zamyka. Każdy kto naprawedę wie jak działa i jest zbudowany termostat (kto miał to proste urządzenie w ręku) zrozumie o co mi chodzi. Wystarczy niewielkie niedomknięcie "grzybka" w termostacie (nawet mniejsze niż 1mm) a będzie miało duży wpływ na grzanie się silnika.

Gdy termostat zatnie się w pozycji zamkniętej raczej trudno przeoczyć objawy - płyn zagotuje się.

Ale gdy zimny będzie lekko otwary (lekko nie całkowicie) objawy łatwo przeoczyć zwłaszcza latem. Po rozgrzaniu termostat otwiera się całkowicie a po schłodzeniu cofa się ale nie do końca.

Miałem takie przypadki. I wiem że jest to możliwe. W takiej sytuacji łatwo postawić złą diagnozę i twierdzić na przykład, że to wina typu silnika.

Rozumiem takie stanowisko niektórych forumowiczów. Nierozumiem dlaczego tak kurczowo się go trzymają.

Ale to nie mój problem. To nie ja marznę w swoim samochodzie przy temperaturze -5oC na zewnątrz.

Twierdzę że najpierw trzeba porządnie sprawdzić termostat a jak ktoś nie wie jak to zrobić po prostu dla pewności wymienić na porządny - koszt nie jest wielki.

Nie potrafię bardziej klarownie przedstawić swojego stanowiska.

Dla mnie temat został wyczerpany i nie będę kontynuował dyskusji w tym wątku. Jeśli ktoś ma jakieś pytania proszę wiadomość na priv. Postaram się szybko odpowiedzieć.

Chyba że chodzi o nabijanie postów?

Pozdrawiam

Edytowane przez marianm68

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

marianm68 nie ma jakiegokolwiek sensu porównywac starych diesli na pompie do nowoczesnego silnika na cr...

mamy w domu octavie na pompie silnik grzeje się błyskawicznie, mimo że termostat nie ruszany od nowości to jest 11-stu lat, nawet golf z silnikiem na pd grzeje się bardzo szybko, po 3 km wskazówka potrafi być w połowie, a nowe auto z cr można sobie grzać i tak się go nie zagrzeje...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam. Nie będę pisał nowego tematu , więc podepnę się po ten :)

W mojej corsie od poczatku jej posiadania zauwazyłem słabe ogrzewanie wnetrza i temperature silnika. Mam corse rok , i to dla mnie dziwne.

Dzisiaj np przy temp -14 przejechałem 15km w cyklu mieszanym, z nawiewu leciało letnie powietrze , a wskazówka ani drgneła.

Pozniej chciałem sprawdzic jak przejade troche wiecej drogi , zrobiłem ponad 20 km. Troche 'butowałem' auto i zaczeło leciec cieple powietrze pod koniec trasy , a wzkazówka w ogole nie drgneła.

Czy to wina termostatu? Czy oby napewno? Przeczytałem cały wątek i chyba to jest wina tego całego zamieszania.

Wczesniej miałem vectre b w benzynie i sytuacja była zupełnie inna , po przejechaniu 4-5 km w aucie było gorąco nawet przy -20.

Ah te diesle

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj -12, prędkość 90km/h trasa kilkanaście kilometrów, ogrzewanie włączone na ciepłe max na biegu numer 1. Wskazówka w pozycji 88*C. Gdy zwalniałem do 60km/h spadała bliżej 85*C, ale nadal grzało bez problemu. Możecie sobie porównać teraz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie wątek został już wyczerpany...

Nie ma co się rozpisywać jak to jest z grzaniem się poszczególnych generacji diesli. Jest tak, że 1.3 w Corsie grzeje się stosunkowo powoli. Jak ktoś ma problem, że nawet po kilkunastu kilometrach nie chce lecieć ciepłe powietrze i wskazówka lerzy - rozwiązanie to wymiana termostatu (ja i kolega bad wymienialiśmy termostaty w podobnym czasie i oboje jesteśmy zadowoleni z rezultatów).

Myślę, że temat można wałkować w nieskończoność ale to już tylko OT i powtarzanie już napisanych prawd o tym silniku...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja mam corse 1.3cdti i powiem wam ze mi po przejechaniu 3-4km leci ciepłe powietrze jak jest taka pogoda mrozna jak teraz,ale wskazówka stoi w miejscu,po jakis 6-8km dopiero sie podnosi ale zatrzymuje sie na wartości 80-83stop i tyle dalej juz nie idzie do gory,i niewiem czy to normalne w tym silniku ze nie dochodzi do 90stop ???

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

przeczytaj wcześniejsze posty tego tematu, bo już była o tym mowa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak ktos leje wode z kranu do ukladu

to na swoja odpowiedzialnosc

pozniej sie wlasnie konczy zakamienieniem ukladu

zapchana nagrzewnica badz chlodnica

albo wlasnie uszkodzeniem termostatu

niewazne czy to diesel czy benzyna

wlasnie siedze w tym porypanym traficu

temperatura na zegarach w polowie skali

a z nawiewow leci ciepelko

rano grzal sie 15 minut na postoju i nic

dopiero po przejechaniu 20 kmow zaczal grzac i trzyma w miare temperature

btw

termostat byl wymieniony latem zeszlego roku na nowy w aso renault

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.Polecam wymianę termostatu.Ja jestem już po i temperatura się ladnie utrzymuje w okolicach 88*C a wcześniej ledwo mogłem dobić do 80*.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja wyciołem zaślepke na środkową kratke z kartonu, pomalowałem farbą strukturalną i zamontowałem... sprawuje sie OK szybciej sie nagrzewa i trzyma temp nawet jak zwalniam. z odległości wygląda jak z fabryki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam taką z tworzywa dociętą czarną na kratkę środkową dolną zderzaka. W tym sezonie nie używam, ponieważ ze sprawnym termostatem auto znacznie lepiej nabiera temmperatury i zaślepienie jest zbędne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam taką z tworzywa dociętą czarną na kratkę środkową dolną zderzaka. W tym sezonie nie używam, ponieważ ze sprawnym termostatem auto znacznie lepiej nabiera temmperatury i zaślepienie jest zbędne.

a ja niewiem co sie dzieje... auto nierozgrzewa sie ale węże chłodnicy zimne i chłodnica zimna (wskazują na sprawny termostat) a jak zakryłem jest lepiej. może dlatego że auto pracuje głównie w ruchu miejskim do 2000 obr/min

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@chrisowaty

Gdzie kupiłeś tą wkładkę do termostatu?

mam z moją corsą (z13dt) podobny problem. Póki na zewnątrz jest temp. powyżej 7st to autko nagrzewa się szybko, w środku robi się gorąco już po kilku minutach, ale jeśli temperatura spada poniżej 0st to jest tragedia. Auto zanim się nagrzeje potrzebuje nawet 16km trasy zanim wskazówka temp cieczy chłodzącej zacznie się podnosić.

Na trasie silnik osiąga temp. roboczą, chłodnica robi się ciepła, ale tylko zatrzymam się na światłach lub wjadę w miasto temp. spada a w aucie robi się zimno (to przy dużych mrozach)

Termostat wymieniony, nagrzewnica raczej sprawna bo jak tylko temp silnika wzrośnie to w środku jest b.gorąco. Nie mam pojęcia w czym problem.

Dzisiaj sprawdzałem przewody, taki jeden dość cienki biegnący od silnika do chłodncy, później do zbiorniczka i dalej do nagrzewnicy jest ciepły gdy wskazówka temp. silnika jest w pozycji spoczynkowej (max 50st.) Chłodnica lodowata, grube przewody zimne, ale po 10km na mieście wskazówka temp, dalej spoczywa, w aucie gorąco.

Najgorzej boję się mrozów, mam małe dziecko i teraz zaczęło mi to przeszkadzać.

Przeniosłem do właściwego tematu.

Na przyszłość proszę pisać we właściwym miejscu.

bad

Edytowane przez bad

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do z13dt produkowane są same wkłady. Nie trzeba już kupować drogiego termostatu z całą obudową.

To jest strona polskiego producenta :

http://www.termot.com.pl/

Dostępne są także na allegro.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za przeniesienie. Mam jeszcze jedną wątpliwość... w książeczce "sam naprawiam corsa c..." pisze ze ten termostat jest nierozbieralny - właśnie sobie doczytałem i tak się zastanawiam czy to prawda, bo jeśli tak to lipa z naprawy, tylko wymiana ratuje, ale już raz wymieniany i dalej nic. Węże jeszcze raz dzisiaj sprawdzałem, wychodzą ciepłe ale chłodnica ciepła się nie robi, jutro jeszcze sprawdzę czy po osiągnięciu roboczej temp. chłodnica się rozgrzewa szybciej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

''jest napisane''

od czasu publikacji pare lat minelo ;)

widocznie sie zmienilo i sa dostepne wklady

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Teoretycznie jest nierozbieralny, żeby klient wywalał kasę na drogi termostat zintegrowany z obudową. Podałem Ci informację, że w chwili obecnej są już dostępne same wkłady i można obudowę otworzyć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

..Termostat wymieniony, nagrzewnica raczej sprawna bo jak tylko temp silnika wzrośnie to w środku jest b.gorąco. Nie mam pojęcia w czym problem.

Dzisiaj sprawdzałem przewody, taki jeden dość cienki biegnący od silnika do chłodncy, później do zbiorniczka i dalej do nagrzewnicy jest ciepły gdy wskazówka temp. silnika jest w pozycji spoczynkowej (max 50st.) Chłodnica lodowata, grube przewody zimne, ale po 10km na mieście wskazówka temp, dalej spoczywa, w aucie gorąco.

Najgorzej boję się mrozów, mam małe dziecko i teraz zaczęło mi to przeszkadzać.

dodam tylko tyle ze wskazowka temperatury zaczyna podnosic sie od 73 st C-dopiero wtedy drgnie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdziłem sobie stary oryginalny termostat, nie przepuszcza nawet powietrza wniosek z tego że wymiana termostatu nie była konieczna. Na obecnym termostacie ten gruby wąż zostaje zimny dopóki silnik nie osiągnie 88-89 st. więc termostat sprawny.

Termostat ma taką budowę że wychodzą z niego króćce do pompy wody i do nagrzewnicy - wężyk ok 1cm średnicy. Możliwe że tak szybko oddaje ciepło że silnik nie łapie temperatury a jak już ja złapie to błyskawicznie się schładza?

w "Sam naprawiam..." przy silniku z13dt pisze że jest dodatkowe urządzenie wspierające dogrzewanie silnika (po stronie kierowcy) ale nie mogłem go zlokalizować - może to jest uszkodzone?

Edytowane przez damko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi