Skocz do zawartości

pekł tłok w drugim cylindrze - remont czy wymiana silnika?


Gość Coach

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W trakcie jazdy pękł tłok w drugim cylindrze. Cylinder został zarysowany. Tłok się nie rozpadł, więc nie uszkodził nic więcej.

Pytanie:

Czy remontować ten silnik? Już się orientowałem, że 4 cylindry wyszlifują mi za 200zł w sumie, a nowe tłoki nadwymiarowe kosztują ok 400zł/ sztukę.

Nie mam jednak pojęcia jaki może być koszt robocizny oraz jakie jeszcze inne elementy eksploatacyjne trzeba będzie wymienić?

Używkę natomiast da się dostać za 3000-3500PLN + koszt przekładki 800-900PLN (coś jeszcze tutaj muszę liczyć przez przekładce?)

Poza tym autko jest dość młode - 2007r. więc nie wiem jaka może być przyczyna takiej awarii? Wadliwy wtryskiwacz?

Czekam na Wasze opinie....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Miechulodz

co do remontu: Jeżeli masz sprawdzonego mechanika i wiesz, że ci nie spartaczy to inwertuj w remont. Oprócz tłoków oczywiści dojdzie koszt pierścieni, prawdopodobnie do wymiany tez uszczelka pod głowicą no i nie wiem jak z uszczelniaczami zaworów bo one też mogły oberwać. Tylko te tłoki moim zdaniem coś za bardzo okazyjnie biorąc pod uwagę rozbieżność cen tłoków na allegro. Może się więc okazać że cena remontu będzie identyczna jak cena przekładki silnika. Niech mechanik zrobi ci listę części które musi zakupić. Zabierz karteczkę i podzwoń po sklepach i popytaj o koszta części. Zsumujesz i będziesz wiedział czy się opłaci. Osobiście jednak wolał bym wymienić silnik.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie robiłem już dzisiaj małe rozeznanie i dochodzą jeszcze koszty uszczelek (komplet ok. 500PLN), panewki korbowodów i główne (ok. 250PLN), Ty wspominasz jeszcze o uszczelniaczach... a znając życie to jeszcze dojdzie coś w "praniu". No i oczywiście robocizna...

 

Chyba wymienię jednak słupek...

 

A jak myślisz? Co mogło być przyczyną takiego pęknięcia?

 

 

P.S.

Dzięki za odpowiedź!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrzej_m55

prawdopodobnie do wymiany tez uszczelka pod głowicą

To się wymienia bez względu na wszystko co będzie robione. Uszczelkę zakłada się tylko raz.

Powiem tak. Nie słuchaj że cylindry trzeba szlifować.

Jeśli nie ma rys i krawędzi to zostaw. Sprawdź tylko korbowody czy nie są krzywe. To jest zależne od tego czemu tłok się rozsypał.

Jeśli weźmiesz silnik i tak go musisz sprawdzić. Jeśli go zrobisz będzie prawie jak nowy. Koszty poniesiesz i z jednej i z drugiej strony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Miechulodz

Przyczyn może być wiele: od wady konstrukcyjnej samego tłoka poprzez zbyt małą ilość oleju, jakość paliwa aż po samo starowanie pracy silnika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duze prawdopodobienstwo ze wtrysk leje przy duzym obciazeniu i jesli wtedy jechales z duza predkoscia obrotowa( duze obciazenie czyli wysoki bieg), silnik goracy to niestety tak sie wlasnie dzieje w systemach CR.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Danielasty

Kolego miałem dokładnie ten sam problem - pęknięty tłok w 4-tym cylindrze jako efekt awarii turbiny. Naprawa silnika + wymiana turbiny wyceniana była na 12 TPLN z zastrzeżeniem, że mogą wyjść jeszcze inne tematy w silniku do roboty. Wymieniłem turbinę (na regenerowaną) i wymieniłem silnik (słupek). Koszt 8 TPLN. Przejechałem po wymianie już ok 1200 km, właśnie jestem po kontrolnej wizycie w serwisie - wszystko ok (tylko drobna wymiana uszczelniacza w półosi). Autko śmiga jak nowe. Naprawę samochodu wykonałem w ASO, w niezależnym serwisie pewnie było by taniej, ale to zbyt poważna usterka i nie chciałem ryzykować. Mam oczywiście do tego 2-letnią gwarancję na wykonane naprawy. Silnik kupiłem w internecie oczywiście też z gwarancją. Generalnie polecał bym Ci też takie rozwiązanie tematu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wymieniłem w końcu silnik - sam słupek, osprzęt zostawiłem stary. Wszystko fajnie chodzi, ale na jedynce i dwójce nie ma mocy - takiej jakiej bym oczekiwał... Co może być jeszcze nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności