Skocz do zawartości

jakie CB???


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous
4. Czy dopałki coś dają ? czy nie warto ich kupowac ?

 

Dalej cie słychać, jeśli mówisz o dopałce w sensie wzmocnienia mikrofonu. !!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 163
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Gość Anonymous

Holcu u Ciebie zmienił bym antenę na lepszą bo Lem ma nie jest dobra antena i usytuował bym centralnie na dachu samochodu i dodatkowo dając masę . Polecam antenę firmy President COLORADO 1200 jest antena o bardzo dobrych parametrach Fajna antenka :

 

Type : 7/8 wave

- SWR : 1,1/1 (adjustable) Zobacz jak mozna ją dobrze wystoic !

- Gain : +6 dBi bardzo dobry zysk !

- Max. power : 2000 W (PEP) jaką można max moc dać na nią !

- Band width and channels : 2500 KHz (250 ch)

- Weight : 0,425 kg

- Lenght : 1970 mm Długość !

- Base : Type "LS-04S"

Nie wiem czy jest do niej podstawa magnetyczna trzeba się spytać

 

Lub:

President ML-145 (magnetyczna)

Magnetic Antenna - Type : 5/8 wave

- SWR : 1,1/1 (adjustable)

- Gain : +6 dBi

- Max. power : 600 W (PEP)

- Band width and channels : 1800 KHz (180 ch)

- Weight : 1,450 kg

- Lenght : 1500 mm

 

Lub :

President TEXAS

- Type : 7/8 wave

- SWR : 1,1/1 (adjustable)

- Gain : +6 dBi

- Max. power : 2000 W (PEP)

- Band width and channels : 2600 KHz (260 ch)

- Weight : 0,650 kg

- Lenght : 2080 mm

- Base : Type "LS-04S"

Nie wiem czy jest do niej podstawa magnetyczna trzeba się spytać

 

 

Po zamontowaniu jedna z Tych anten musisz ja zestroić SWR –miarka musi mieć max SWR : 1,1 Nie wiem jakie są koszty tych anten . To są jedne z najlepszych anten President.

 

W mieście nawet najlepsze radio CB czy krótkofalarskie będzie miało takie nie domagania.

Jeśli chcesz nawiązać dalsze łączności w AM to pojedz poza miasto autkiem. Podczas

Propagacji możesz być w mieście a twój rozmówca we Francji .

 

Podejrzewam alternator ( szczotki ) jaki układ zapłonowy trzeba sprawdzić, są

Filtry przeciwzakłócające na zasileniu CB nie wiem jaki jest ich koszt.

 

15-20 km to w mieście czy poza ? Jaki masz SWR ( współczynnik fali stojącej ) odpowiedz szczerze ? Czy ma antena dobrą masę ? . Ja polecił bym te 1 lub 3 obydwie są bardzo dobre anteny.

Zmien atenkę na jedną z nich wystój profesjonalnie i zrób tak jak wyżej napisałem a stacje mobilną będziesz miał na TIP-TOP. Powiem tak jeżeli ty będziesz miał stacje na TIP-TOP a twój rozmówca mówi że słabo słychać to on ma coś nie tak ze stacja albo po prostu zazdrości nie przejmuj się tym. Często tak miałem.

 

Dopałka wzmacnia sygnał u twojego rozmówcy a nie poprawia odbioru . aby u twojego rozmówcy Na s-metrze poniósł się 1 to jeżeli radio ma 4 W PEP to moc musisz zwiększyć 4 krotnie czyli16 W PEP potem 64 W PEP itd. Czyli twój rozmówca jest 50 km oddalony od ciebie i słyszy cię Na S-3 to żeby zwiększyć sygnał S -6 musisz zwiększyć moc na 128 W PEP. Tylko musisz mieć SWR 1.1 max. Dokupił bym mikrofon ze wzmocnieniem firmy Alan lub President bez Echa bardzo ważne. Polecam wzmacniacze Alana lub President. o mocy

wyjściowej 100W PEP

 

 

DX – skrót czułości radia.

 

Na koniec czy chce się bawić Amatorsko czy Profesjonalnie ?

 

[ Dodano: Sro Cze 28, 2006 09:13 ]

Na tej stronce są podane ceny tych anten

 

CB-Radio

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takim znawcą CB nie jestem - fakt iż sam podłączyłem - ale to może dlatego, że ukonczyłem technikum elektroniczne i wielkiej filozofii w tym nie było. SWR miałem na poziomie 1.2 - na początku zestroiłem antene w zakładzie do strojenia, pozniej sam sobie kupiłem miernik.

 

Co do miejsca, niestety, chciałem by to było montowane na stałe stąd

- wybór jednej z tanszych anten

- przerobiłęm typowego motylka na okrągły gwint - szlifierką kątową :!:

- radio mam schowane w schowku :D od strony pasażera ;)

- gruszka przeciągnięta pod całym przednim kokpitem auta :rotfl:

- a kabel poukrywany w tapicerce :rotfl:

 

Antena i tak jest dość długa :!: ale 180 wytrzymuje - stymże mocowanie na stałe :!: a z masą troszke zabawy mialem :!: ale dało rade.

 

Co do alternatora - byłem w serwisie Opla - test alternatora wypadł good - czyli dobry i nie kazali go wymieniać.

 

Podejrzewam, że gdzieś muszę mieć chyba zwarcie w przewodach podłaczeniowych od anteny do radia, bo kiedyś wziełem piszczałką w mierniku zbadałem ten drucik nie wiem jak on sie fachowo nazywa do tej metalowej skrętki co wkręca się do radia i piszczałka piszczała czyli gdzieś jest połączone a na mój rozum chyba nie powinno.

 

Gdy radio CB jest podłaczone do anteny przez miernik - to chodzi troszkę lepiej.

 

Ale zobaczymy póki co mam inne priorytety na bieżący tydzien, a jak thylko bede miał chwilkę wolnego to się tym zajme :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

CB radio to fajna zabawa jeśli chce się bawić w DX-owania rozmowy daleko księżne podczas propagacji .podam dwóch najbardziej popularnych Grup radiowych na 11m:

 

http://www.alfatango.org/portal/

 

http://www.atpl.uznam.net.pl/

 

www.sugar-delta.org

 

nie sprawdzałem czy stony jeszcze działają

 

Jak masz podłączone CB bezpośrednio z Akumulatora ? Jeli nie to przerób i wstaw bezpiecznik.

Dobry pomysł na showanie . .

Ma też duże znaczenie jakiej jakości masz kabel antenowy i jakie on ma tłumienie jakie ma parametry.

Lemm dawniej dawała kiepski kabel antenowy nie wiem jak teraz. Przewód antenowy, służący do połączenia radiotelefonu z anteną (nie dotyczy radiotelefonów ręcznych). Produkuje się przewody o różnej średnicy przekroju. Im przewód grubszy, tym mniejsze ma tłumienie, czyli jest lepszy. Najlepsze przewody pochodzą zza zachodniej granicy, lecz również są droższe, w porównaniu do cen przewodów krajowych.

Może masz S-miarke z Matcherem ?. Matcher jest urządzeniem pozwalającym na "sztuczne" dopasowanie anteny do wyjścia nadajnika. Fabryczne urządzenia tego typu mają zazwyczaj dwa pokrętła oznaczone jako TUNE i LOAD. Pokrętło TUNE znajduje się bliżej nadajnika i służy do wstępnego dopasowania. Dokładne dostrojenie odbywa się za pomocą pokrętła LOAD. Matcher umożliwia lepsze dopasowanie nawet zupełnie przypadkowych anten. Poza tym zmniejsza niebezpieczenstwo powstawania zakłócen i uszkodzenia nadajnika. Po zestrojeniu anteny za pomocą matchera warto sprawdzić moc przekazywaną do anteny, gdyż nieraz zdarza się, że urządzenia te znacznie ją ograniczają. Osobiście nie zalecam tego stosować bo moze dojść do uszkodzenia radia,

 

Strona oficjalna producenta Presidenta

Tam znajdziesz cennik radiiCB, anten, kabli, itp.

 

http://www.president.com.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak - Cb radio połaczyłem do pod lampkę w schowku, wiem ze to nie dobry pomysł, ale tak było mi na rękę :!:.

 

Co do kabelka to dokupiłem osobny z tego względu iż orginalny był za krótki :D by przeciągnąc go z bagażnika aż pod schowek auta ;)

 

18.jpg

Tak to wyglądało zaraz po zamontowaniu.

 

Narazie nie chce nic przerabiać, bo być może by nie zapeszyć :rotfl: zmienie autko :rotfl: na coś nowszego :!:

 

A powiedz mi jeszcze takie sprawy

 

AM czy FM - na której modulacji się pracuje normalnie ? Obecnie pracuje na AM bo tak mi polecono na radyjku jak się zapytałem.

 

Czy w zwykłej samochodowej instalacji można pracować na wstęgach ? Oraz można coś zrobić by mieć większy zasięg oprócz wymiany anteny ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Źle że jest podłączone pod zapalniczkę powinno być radio CB pod akumulator przynajmniej plus (+) i do tego jeszcze ekranowany masę można wziąć z karoserii. Średnica linki w tym przewodzie powinna być przynajmniej 2 mm. Kabel koncentryczny musi być o grubości przynajmniej 5 mm najlepiej gdyby był 7 mm ! i musi mieć dobre parametry. Pomysł zamontowania Radia jest Fajny  . jeśli będziesz miał coś lepszego to zrób sobie profesjonalną radiostacje mobilną zrobiona na TIP-TOP. Najczęściej na podstawowej 40 używa się AM ( modulacja amplitudy)

a FM ( modulacja częstotliwości ) też jest używany ale zadziej tylko na FM szumi mocniej niż na AM ale można bez żadnych problemów rozmawiać . Powiem szczerze , że jeżeli była by propagacja na AM to dotychczasowej radiostacji mobilnej którą masz mógłbyś nawiązać rozmowę nawet z USA lub z Australią przy mocy wyjściowej radia CB 4 W PEP. Tylko musi być propagacja w tych kierunkach. Bywa też i tak że propagacja jest w jedną stronę .

A na „Wstęgach” to jest dopiero zabawa w DX-owanie ! Jest to po pewnym czasie jak nałóg

bardzo wciąga jeżeli jest propagacja to możesz porozmawiać z całym światem .

TYLKO musi być propagacja w danym kierunku . Podam ci przykład że nie zawsze duża moc jak i super radiostacja stacjonarna czy mobilna jest potrzebna by nawiązać połączenie dalekosiężne DX. Ja stałem samochodem niedaleko Łomianek miałem zrobioną radiostacje mobilną na TIP-TOP a radyjko President Jackson moc wyjściowa na „Wstęgach” SSB była około 24 W PEP bez dopałki w tedy nawiązałem połączenie z radiostacją z Wysp Kanaryjskich słyszał mnie na S-3,4 R-4 a mój kolega który mieszka w Elblągu ma radiostacje stacjonarną ma na TIP-TOP w ogóle go nie słyszał .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Anonymous

Wtrące się w debatę jeżeli możesz to pokrótce wytłumacz co to jest propagacja, wstęga i radiostacja TIP-TOP. Mnie to troszkę ciekawi mój sprzęt UNIDEN 520XL + antenka PRESIDENT ML-145

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Wtrące się w debatę jeżeli możesz to pokrótce wytłumacz co to jest propagacja, wstęga i radiostacja TIP-TOP. Mnie to troszkę ciekawi mój sprzęt UNIDEN 520XL + antenka PRESIDENT ML-145

 

pozdrawiam

 

Propagacja:

 

Propagacja fal radiowych dzieli się na przyziemną i jonosferyczną.

W zakresie CB dominujące znaczenie mają fale przyziemne, ponieważ nadajnik i odbiornik znajdują się z reguły na powierzchni

Ziemii(lub na niewielkiej wysokości) i fale rozchodzą się wzdłuż jej powierzchni. Pewna część energii jest pochłaniana przez grunt, a część energii zostaje odbita od przeszkód terenowych.Jeśli propagacja odbywa się nad powierzchnią morza, to poziom natężęnia wzrasta znacznie i zwiększa się zasięg pracy. Fala elektromagnetyczna, napotykając na swej drodze antenę odbiorczą(drut, rynna,inny przewodnik) powoduje indukowanie w niej napięcia o takiej samej częstotliwości jak w antenie nadawczej.Im dalej od anteny nadawczej, tym natężenie pola elektromagnetycznego będzie mniejsze. W przybliżeniu można oszacować, że moc pola maleje z kwadratem odległości.Stopien tłumienia zależy od właściwości gleby, rodzaju przeszkód, pory roku i dnia.Stwierdzono, że wilgotna gleba i woda dają znacznie mniejsze tłumienie niż gleba skalista, piaski, czy zabudowania miejskie.Z reguły w łącznościach lokalnych podstawowe znaczenie ma fala bezpośrednia. Należy jednak wiedzieć, że fala dochodząca do anteny odbiornika może być efektem odbić od różnych przeszkód terenowych. Nietrudno zauważyć, że fala odbita przechodzi drogę znacznie dłuższą niż fala bezpośrednia.

Docierające do anteny fale wywołują efekt interferencji, co powoduje, że poziom odbieranego sygału może wzrastać lub maleć, zależnie od różnicy faz miedzy przychodzącymi falami.

Zasięg bezpośredni(tak zwany zasięg horyzontu radiowego) wynosi w przybliżeniu 4/3 dystansu bezpośredniej widzialności anten radiotelefonów.Zasadnicze znaczenie ma tu wysokość zainstalowania anten.

Najkrócej mówiąc, im wyżej są umieszczone anteny, tym większy jest zasięg łączności. Przy antenach umieszczonych na dachach dziesięciopiętrowych bloków maksymalny zasięg może wynosić około 70 km. Jeżeli tylko jedna z antenjest umieszczona na wysokości około 25 m, zasięg będzie mniejszy- wyniesie 25 do 50 km.

O skuteczności łączności decyduje wysokość, na której zainstalowano anteny i trzeba o tym pamiętać, szczególnie podczas pracy z urządzeniami ręcznymi, ponieważ podniesienie radiotelefonu (a więc i anteny) choćby o 1m powoduje wyraźne polepszenie słyszalności.

Łączność między dwoma radiotelefdonami przewoźnymi, zainstalowanymi w samochodach, jest możlwia na odległość około 15 km, między dwoma radiotelefonami przenośnymi około 5 km.

Podane wyżej zasięgi dotyczą, jak już wspomniano, łączności wykorzystywujących falę przyziemną. Dalej mamy do czynienia z tak zwaną strefą martwą(100 do 2000 km).Warto jednak wspomnieć że podane parametry dotyczą standardowej mocy dopuszczalnej mocy około 4W,z wykorzystaniem anten dookólnych.Wszelkie usprawnienia ze strony mocy nadajnika, jak również stosowania anten kierunkowych prowadzi do znacznego zwiększenia zasięgu.

 

Największe zasięgi łączności można osiągnąć za pomocą odbić od warstw jonosfery. Jonosfera stanowi część atmosfery znajdującą się na wysokości 60 do 500 km nad powierzchnią Ziemii. Składa się ona z atomów gazów, które ze względu na różny ciężar właściwy tworzą kilka oddzielnych warstw.Gazy te na skutek promieniowania słonecznego, zostają zjonizowane i w ten sposób powstają warstwy swobodnie poruszających się elektronów.

Warstwy te mogą przepuszczać, pochłaniać lub odbijać fale radiowe. Na właściwości poszczególnych warstw jonosfery wpływ mają tak zwane plamy słneczne. Plamy słoneczne są wywoływane przez silne pola magnetyczne, które powodują wyrzucanie ogromnych ilości gazów wirujących dookoła środka plam. Temperatura tych gazów jest niższa od temperatury Słonca, dlatego miejsca te wydają się ciemniejsze. Ich średnica sięga około 150 000 km.

Naukowcy znaleźli bezpośrednią zależnośc między liczbą plam na Słoncu a propagacją fal radiowych.Nie wdając się w szczegóły można powiedzieć, że im więcej plam, tym lepsze warunki propagacyjne na wyższych częstotliwościach.Dużej liczbie plam słonecznych R odpowiada silna jonizacja i większa liczba elektronów w poszczególnych warstwach. Aktywność plam słonecznych zmienia się okresowo w średnim cyklu co 11 lat.Maksima zawierają się dla R= 50 do 150 i trwają przez kilka lat.

Składowa fali wypromieniowana skośnie w stosunku do powierzchni Ziemi zostaje na ogół odbita bez większych strat od jonosfery i wraca ponownie na Ziemię. Falę tę nazwano jonosferyczną. Może ona rozchodzić się na znacznie większe odległości niż fala przyziemna. Polaryzacja w tym wypadku nie ma większego znaczenia, gdyż fala po odbiciu od jonosfery jest spolaryzowana eliptycznie. Taka fala zawiera składową pionową i poziomą niezależnie od polaryzacji anteny nadawczej. Wysokość i wzajemna odległość warstw jonosfery, dzięki którym następuje odbijanie fal w kierunku Ziemi i od Ziemi, jest różna-zmienia się w zależności od pory dnia, pory roku.Podobnie i pole martwe zmienia swe położenie i obszar.

 

[ Dodano: Pią Lip 21, 2006 11:12 ]

Wtrące się w debatę jeżeli możesz to pokrótce wytłumacz co to jest propagacja, wstęga i radiostacja TIP-TOP. Mnie to troszkę ciekawi mój sprzęt UNIDEN 520XL + antenka PRESIDENT ML-145

 

pozdrawiam

 

Wstęga:

 

--SSB -modulacja jednowstęgowa. Modulacja ta jest szczególnym przypadkiem modulacji amplitudy. Istota SSB polega na usunięciu jednej bocznej wstęgi sygnału z modulacją amplitudy i znacznym wytłumieniem fali nośnej w tym sygnale. Jak już wcześniej wspomniano opisując modulację AM,przy głebokości modulacji równej 100% moc promieniowana rozdziela się następująco:50% fala nośna i 2 razy po 25% wstęgi boczne. Informacja jest przenoszona tylko przez wstęgi boczne, a pozostałe 50% mocy jest wypromieniowane bezużytecznie. Przy wytłumieniu fali nośnej uzyskujemy sygnał dwuwstęgowy,tak zwany DSB, który pozwala na ograniczenie do połowy mocy nadajnika. Sygnał SSB osiąga się po zlikwidowaniu jednej ze wstęg bocznych. Przy tego typu emisji osiąga się w stosunku do klasycznej emisji AM wiele korzyści:

- cała moc nadajnika jest zużyta na wypromieniowanie jednej wstęgi bocznej,

- węższe pasmo częstotliwości emitowanej przez nadajnik,

- zawężenie o 50% pasma w odbiorniku, co daje na wyjściu poziom szumó mniejszy o 3 dB,

- brak fali nośnej zmniejsza zjawisko interferencji fal przy odbiorze,

- ekonomiczne zasilanie (moc promieniowana jest tylko w czasie trwania modulacji).

- mniejsza zawartość sygnałów niepożądanych i harmonicznych wypromieni

 

[ Dodano: Pią Lip 21, 2006 11:21 ]

Wtrące się w debatę jeżeli możesz to pokrótce wytłumacz co to jest propagacja, wstęga i radiostacja TIP-TOP. Mnie to troszkę ciekawi mój sprzęt UNIDEN 520XL + antenka PRESIDENT ML-145

 

pozdrawiam

 

TIP-TOP tzn w żargonie że masz wszstko profesjonalnie zrobione ze swoja radiostacja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, wczoraj z 20 minut stroiłem antene i czy to możliwe bym miał SWR 1.1 ? docinałem ją chyba z 4 razy.

 

na 1 i 40 kanale jest prawie to samo różni się może innym spojrzeniem oka na 19 jest kolo 1.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności