Skocz do zawartości

Odgłos turbiny


Gość chrisowaty

Rekomendowane odpowiedzi

Gość chrisowaty

Witam

 

Łudziłem się, iż awarie tego silnika mnie ominą.

Silnik, gdzieś tam się pocił, ale tragedii nie było. Przy okazji awarii alternatora poprosiłem o zerknięcie na przyczynę wycieku. Diagnoza, to walnięta turbina. Byłem mocno zdziwiony, gdyż silnik miał moc, nie kopcił, oleju nie ubywało. Nowa turbina była poza zasięgiem finansowym, więc zdecydowałem się na montaż używanej.

Po odbiorze auta z naprawy denerwuje mnie "wycie" turbiny. Poprzednią było tylko słychać w trakcie odpuszczania gazu, tę słyszę cały czas podczas dodawania i puszczania gazu. Bez znaczenia czy silnik jest zimny, czy ciepły. Aczkolwiek na zimnym słychać bardziej.

http://www.youtube.com/watch?v=sxkIBQ8WXx0

Edytowane przez chrisowaty

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbiny gwizdają i jest to normalne zjawisko. O ile jakość materiału jest raczej kiepska, to w sumie lekko jedynie przebija w nim świst. Moim zdaniem nie ma się o co czepiać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chrisowaty

Dzięki za pocieszenie ;)

 

Poprzednia nie gwizdała prawie w ogóle, tę podczas jazdy słyszę cały czas. Bynajmniej takie mam wrażenie.

 

Jaką firmę polecicie, która specjalizuje się w regenerowaniu turbin? Mam tę starą i rozważam jeszcze możliwość regeneracji, ale na to się zdecyduję, jak troszkę pojeżdżę na tym "wyjcu".

 

PS.

Po tej naprawie silnik nie wkręca się powyżej ok 3,6k obrotów, a na starej wkręcał się do ok 5.

Edytowane przez chrisowaty

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość popencjusz

ciegna przy turbinie bym nie ruszał. Jeśli nie ma ubytku mocy i żadnych problemów to po co tam grzebać (zwłaszcza przy cięgnie). Mi też wyje bardzo i to pewnie zwiastuje powolną śmieć turbiny. Regulacja cięgna spowoduje pracę turbiny na innym ciśnieniu (za wysokim lub za niksim) co objawi się dopiero problemami z silnikiem. Wycie wtedy bedziesz słyszał przy innym zakresie obrotów i nic więcej. Jeśłi układ jest szczelny (kolektor wylotowy nie jest pęknięty lub wydmuchana uszczelka) to wycie pojawia się od luzów na wirniku turbiny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chrisowaty

ciegna przy turbinie bym nie ruszał.

Co w takim razie polecasz zrobić aby obroty wróciły do "normalnego" zakresu? Albo inaczej zapytam, do ilu obrotów ten silnik powinien się wkręcać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość popencjusz

o jakich obortach piszesz? Nie da się tak bez przyrządów zmierzyć prędkości obrotowej turbiny. Zresztą ten parametr jest nie istotny. W zakresie ciśnień znamionowych (o ile pamiętam 1,3 bara + atmosfera czyli 2,3 bara) oborty turbiny mieszczą się w bezpiecznej granicy eksploatacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chrisowaty

Wcześniej napisałem, iż przed naprawą silnik wkręcał się do ok 4,5 tyś obrotów, na komputerze zarejestrowane było jak pamiętam 4,6tyś. Po naprawie jest jak na filmie, czyli ok 3,6tyś maks.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość popencjusz

no nie tak powinno być. Nie czujesz ubytku mocy? Autko nie kopci? Jaki dokładnie masz silnik bo moc mało mówi? Mam na myśli oznaczenie?

Po mojemu to powinieneś udać się do kumatego mechanika który zrobi Ci odczyt danych w czasie jazdy. DOpiero później przyjdzie czas na diagnozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności