Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie i z góry przepraszam jeśli piszę w niewłaściwym dziale lub niepotrzebnie zakładam nowy temat. Jest to mój pierwszy post na tym forum. Od blisko dwóch lat jestem posiadaczem Merivy 1.6 z 2006r. Auto wyposażone jest w system Easytronic. Ostatnio pojawiły się problemy z odpalaniem. Stuknięcie w sterownik rozwiązywało problem, ale chciałem naprawić usterkę, a nie ją maskować. Podejrzenia padły na szczotki. Szukałem zakładu który podjął by temat, bo sam nie miałem czasu się tym zająć. Wreszcie znalazł się gość który podjął temat. Twierdził że dużo robił z tymi skrzyniami i wie o co chodzi. To miała być szybka i prosta naprawa. Po miesiącu czasu auto wróciło do mnie na lawecie, a pan rozkłada ręce. Szczotki zostały wymienione, ale wybierak nie działał prawidłowo. Pan zamontował drugi wybierak i to też nie pomogło. Sterownik cały czas widzi zadany 4 bieg I tak samo odczytuje aktualną pozycję wybieraka. Nie ważne który wybierak podepniemy cały czas jest to samo. Gdy ruszamy ręcznie dźwigienką, wartość odczytywana zmienia się. Ja dysponuję op comem, ale elektronik miał do dyspozycji techa i było dokładnie tak samo. Gdy ustawimy ręcznie pozycję tak, żeby wartość była bliska 0 czyli N, to aktualny bieg jest N, ale zadany jest 4. Gdy teraz wyłączymy zapłon, włączymy i ponownie połączymy się ze sterownikiem, to znowu mamy aktualny bieg 4 i zadany 4. Pozycja wybieraka za każdym razem wyskakuje -9.30mm. Tak jak pisałem, nie ważne który wybierak jest podpięty, może być nawet całkiem odłączony, sterownik ubzdurał sobie że cały czas jest na 4 biegu w pozycji wyjściowej. Nie przyjmuje procedury adaptacji parametrów biegów, ani tech ani opcom. Czujniki halla sprawdzone i są sprawne. Proszę o wszelkie pomysły co z tym zrobić. Jeśli ktoś dysponuje jakimiś schematami, na pewno nie pogardzę. Jedyny błąd jaki wyskakuje to P1735 czyli przyuczenie parametrów skrzyni. Z góry dziękuję za wszelką pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Akurat nie mam żadnej wiedzy ze skrzyniami automatycznymi, ale znalazłem ciekawy link z podobnym błędem, tyle że Corsa a nie Meriva. Poczytaj może coś podpowie. 

Zapożyczam z forum elektrody link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1588625.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIS podaje że należy przy tym błędzie sprawdzić napięcie aku. , przełacznik hamulca ( czy na silniku nie odpalonym a włączonej stacyjce  ma być nieaktywne a po naciśnięciu pedału , aktywne.), oraz status hamulca postojowego( nieaktywny i po zaciągnięciu ręcznego aktywny.)

 

I wrzucam instrukcję 

2020-03-19_215335.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Czujniki hamulców w programie działają prawidłowo. Zmieniają stan z nieaktywnego na aktywny. Spróbuję jeszcze naładować aku. Jak będę wiedział coś więcej to zaraz napiszę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator naładowany. Natomiast przepraszam za niedokładne sprawdzenie czujników. O ile hamulec nożny pokazuje prawidłowo, o tyle ręczny cały czas widzi jako aktywny. Kontrolka na desce gaśnie, ale sterownik cały czas wyświetla hamulec postojowy jako aktywny. Ponadto gdy próbuję włączyć przyuczanie skrzyni wyskakuje mi komunikat "Programming base position... Timed out... 0x17". (Op-com.)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już małą podpowiedź masz co do tego hamulca postojowego. Może być coś z tym czujnikiem, najlepiej zaprowadzić auto do kogoś kto robi te skrzynie to z miejsca problem rozwiąże. Jak będzie zapięty hamulec to ma prawo do przymusowego postoju. Nie wiem czy mamy kogoś na forum co naprawia takie skrzynie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik ręcznego, to zwykły stycznik który tylko zwiera do masy i sam w sobie działa prawidłowo. Kontrolka na desce rozdzielczej zapala się i gaśnie. Problem polega na tym że sterownik tej zmiany stanu nie widzi. Poza tym już do jednego "fachowca" oddałem auto jeżdżące, a odebrałem na lawecie. Do tego elektronicy w moich okolicach do których dzwoniłem w ogóle nie chcą podjąć tematu. Ten gość który nie podołał był jedynym który w ogóle chciał się za easytronica zabrać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest przyuczanie skrzyni w programie, a nie ma czegoś takiego jak przywrócenie domyślnych ustawień przed przyuczaniem? 

 

Edit:

Procedury przy błędach w skrzyni Easytronic:

 https://pliki.elektroda.pl/387558,corsa-c_z12xe_5mta-p1735.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności