Skocz do zawartości

[C] Silnik klekocze jak diesel i pojawiły się opiłki, problem z ciśnieniem


Gość Rst

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję porady. Ponad miesiąc temu miałem problem z ciśnieniem oleju (na wolnych obrotach po rozgrzaniu kontrolka oleju się świeciła), wykonałem pomiar manometrem który wykazał kompletny brak ciśnienia. Zmieniłem filtr i olej (10W40), ale podczas wymiany mechanik zauważył w obudowie filtra srebrne opiłki i poinformował że silnik już raczej kończy swój żywot i lepiej rozglądać się za używanym silnikiem. Od tego czasu przejechałem około 1400 km i ostatnio wystąpił ten sam problem ale mam wrażenie że ze zdwojoną siłą. Silnik od samego początku jak go kupiłem (jakieś 3 miesiące temu) chodzi jak diesel po rozgrzaniu, a teraz mam wrażenie że jeszcze głośniej. Wczoraj po dłuższej trasie zatrzymałem się na światłach i gdy obroty spadły poniżej 1000 to zaświeciła się kontrolka oleju, dojechałem do domu dodając po prostu delikatnie gazu na każdym czerwonym świetle tylko żeby utrzymać ciśnienie i nie zatrzeć silnika. Co radzicie w takiej sytuacji? Remontować to co jest czy raczej zainteresować się używanym silnikiem?

Wydaje mi się że głośna praca jest od rozciągniętego łańcucha rozrządu więc to koszt około 400 zł części + 500 zł wymiana a do tego dochodzi to ciśnienie... Czyżby panewki? Ale wtedy chyba opiłki powinny mieć kolor brązowo-złoty? Jest możliwe żeby srebrne opiłki były od rozciągniętego łańcucha, który uderza o obudowę? A może wał? Ile kosztowałby kompletny remont silnika? Na Allegro sprawdzałem używane silniki i są w przedziałach 1000-1500 zł + 500 zł wymiana. Będę wdzięczny za doradztwo. 

Edytowane przez Rst

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

12 minut temu, Rst napisał:

Potrzebuję porady. Ponad miesiąc temu miałem problem z ciśnieniem oleju (na wolnych obrotach po rozgrzaniu kontrolka oleju się świeciła), wykonałem pomiar manometrem który wykazał kompletny brak ciśnienia.

 

Wytłumacz mi bo ja czegoś tu nie rozumiem.

Nie masz ciśnienia oleju i ty jeździsz  tym autem?

To ci wróżę wymianę na inny silnik.

 

Rozebrać , pomierzyć i sprawdzić co można zostawić a co do remontu.

Potem decydować czy lepiej kupić używkę.

No i od marca to powinieneś już sie nauczyć aby chociaż wpisać w profilu jaki silnik.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Opel Agila A 2003 no auto do okazjonalnego przemieszczania się jest nawet fajne, dlatego chciałbym z nim zrobić porządek żeby jeszcze pojeździć 2 lata. Też mam w miarę fajnie wyposażoną wersję (Black-Silver) więc trochę szkoda że mechanicznie trochę słabo po 149 tys. km (chociaż nie wiadomo ile ubyło przy przekroczeniu granicy).


@adam1954 Trochę źle mnie zrozumiałeś. Pomiar ciśnienia wykazał brak ciśnienia, ale po wymianie oleju wraz z filtrem (filtr był kompletnie pognieciony i podobno bardzo dawno niezmieniany) już kontrolki oleju nie widziałem ani na zimnym ani na ciepłym silniku, aż do wczoraj. Co do profilu to nie widziałem takiej opcji, ale wybrałem prefix w temacie ;) 

Czyli podsumowując, tak czy inaczej oddać auto mechanikowi żeby rozebrał i wtedy podjąć decyzję? Z tego co liczę chyba bardziej opłacalne będzie zamontowanie używki chociaż równie dobrze można władować się na minę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz pognieciony filtr nie wiele zmienia.

Po wymianie powinieneś jeszcze raz zmierzyć ciśnienie mimo że kontrolka gaśnie.

Ty musisz pamiętać że masz łańcuch smarowany olejem.

 

 

Używka to jest zgadywanie.

Ja wychodzę z założenia jak pisałem wyżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, jeszcze korzystając z okazji. Jak rozmawiałem przy wymianie oleju o ewentualnej wymianie silnika to mechanik powiedział, żeby w razie co szukać "gołego słupka" czyli jak rozumiem chodzi o sam blok silnika bez osprzętu typu alternator, sprzęgło itd.? Mówił że osprzęt przełoży się z obecnego silnika.

 

@adam1954 no ponownego badania faktycznie nie było, dopiero jak wyjechałem z warsztatu to zorientowałem się że nie powtarzali badania. Dzięki za odpowiedź.

Edytowane przez Rst

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie: pojęcie "goły słupek" jest tożsame z pojęciem "silnik krótki" czyli blok z wałem, korbami i tłokami, zamknięty głowicą z pokrywą zaworów, rozrządem i misą olejową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam1954 wołam bo mam nowe informacje. Po tym jak dolałem oleju (4/4 kreski na miarce) to problem po rozgrzaniu na razie nie wystąpił. Byłem u mechanika gdzie mówili że jakieś 1,5-2h silnik sobie chodził i ani razu nie zapaliła się kontrolka. Mówili że wg nich najlepiej wymienić rozrząd bo łańcuch jest ewidentnie luźny a dodatkowo ma napinacz hydrauliczny, który jest zależny od ciśnienia oleju. Wg ich teorii opiłki się pojawiły właśnie przez złe napięcie łańcucha połączone z jego wyciągnięciem (obijał się o coś). Ma to sens? Wystarczy wymienić rozrząd (1600 zł za komplet rozrządu SWAG + olej z filtrem i robociznę uczciwa cena)? Czy po wymianie rozrządu jest możliwe że gdy poziom oleju delikatnie spadnie (do tych 2/4 kresek na miarce) to poziom oleju nie będzie się świecić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No klekot może być tak od hydropoychaczy zaworów jak i od łańcucha .

Jeżeli mechanik widzi że jest luźny to wymiana kompletu.

A dopiero podczas rozbiórki można zobaczyć czy pokrywa łańcucha ma wycięta miejsca od łańcucha.

Jeżeli nie to szukać powodów opiłków w silniku

Cena?

Za dużo 

600 zł rozrząd  http://allegro.pl/swag-lancuch-rozrzadu-opel-corsa-c-d-1-0-1-2-1-4-i5598982991.html

200 zł olej + filtr.

Dla mnie za dużo przynajmniej o 400 zł

 

Jeżeli masz jakieś pojęcie o mechanice to kup sobie blokadę  http://allegro.pl/blokada-rozrzadu-opel-1-0-1-2-1-4-12v-16v-fr3101-i6586471017.html

Poradnik jak o zrobić napisał ArKos http://forum.samnaprawiam.com/wymiana-lancucha-rozrzadu-opel-twinport-10-12-14-16v-vt7183.htm

I zaoszczędzisz kupę kasy.

Godzinę temu, Rst napisał:

gdy poziom oleju delikatnie spadnie (do tych 2/4 kresek na miarce) to poziom oleju nie będzie się świecić?

Chodzi ci  o poziom czy ciśnienie oleju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności