Skocz do zawartości

Astra F "wypada" 5 bieg


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno zakupiłem Astre F z silnikiem 1.4. Nie sprawiała ona większych problemów aż do niedawna kiedy zaczął "wyskakiwać" w niej 5 bieg.

 

Problem wygląda następująco: 

Jechałem samochodem 90 km/h przez ok. 5 min. Po tym czasie samochód zaczął wibrować i po ok. 5 sekundach obroty wzrosły do maksymalnych i samochód zaczął zwalniać (jakbym wrzucił luz), prędkościomierz zaczął reagować na wciśnięcie pedału gazu (im bardziej wciskałem pedał gazu tym większą prędkość wskazywał) a z pod maski wydobywały się dziwne trzaski.

Problem rozwiązało wrzucenie na luz (piątka nadal była wbita podczas tych trzasków). Bez problemu mogłem później wrzucić piąty bieg i jechać dalej ale niestety problem powracał. Ostatecznie robiłem to tak że jak tylko wyczułem że samochód zaczyna wibrować szybko wyrzucałem piątkę i z powrotem ją wrzucałem co dawało mi spokój na jakiś czas. Z innymi biegami nie ma problemu tylko z tą piątką. 

 

Spostrzeżenie:

Lewarek zmiany biegów gdy jest wbity bieg rusza się podczas gwałtownego wciskania i puszczania pedału gazu (od samego początku jak go posiadam tak się zachowuje). Nie miałem czegoś takiego w moim poprzednim samochodzie dlatego myślę że to ważna informacja.

 

Moglibyście mi doradzić co robić? Czy jest to poważna usterka? Czy można to naprawić w zaciszu domowym lub czy w ostateczności (jeśli bez mechanika się nie obędzie) można jeszcze przez jakiś czas jeździć z tym problemem (czy nie wysiądzie mi cała skrzynia). Niestety nie mam drugiego samochodu i nie mogę w najbliższym czasie oddać samochodu do mechanika. 

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej ten temat mi pasuje do układu jezdnego niż silnika, ale cóż.

Podejrzewam problemy z układem kół zębatych i łożysk 5 biegu i myślę że bez mechanika (ewentualnie wymiany skrzyni na sprawną) się nie obejdzie, ale niech jeszcze ktoś się wypowie.

A co z użytkowaniem autka z tą usterką?

Skrzynia może po prostu się rozsypać lub zakleszczyć, wszystko zależy od tego co jest w niej rozsypane.

Ale może też być coś innego więc bez dokładnego sprawdzenia w czym jest problem trudno stwierdzić - autko jest u ciebie i wirtualnie tego się nie da sprawdzić.

Nie wiem czy umiesz kręcić kluczami ale może coś ci pomoże ten temacik -  http://astra.myto.pl/dzial-techniczny/napraw-to-sam/309-rozkladanie-skladanie-skrzyni-biegow-opla-astra-f

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaś tam jest wieloklin zabezpieczony segerem na obu wałkach, dlatego pisałem o mechaniku i ewentualnej wymianie skrzyni na sprawną - naprawa może być nie opłacalna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Felicje jeszcze do tego lubią ten ori biały olej.

 

Nie sądzę, żeby cos sie odkręciło czy urwało przy 5 biegu, najbardziej pasuje tu teza o braku oleju, koła i łożyska pracujące na sucho mogą robić taki efekt.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności